Ринок праці для початківців в IT. Скільки вакансій, чи працюють курси та коли компанії знову найматимуть джуніорів
Айтівці з невеликим досвідом роботи — найбільш вразливі до коливання ринку вакансій після початку війни рф проти України. Тож яка нині ситуація з пошуком роботи у джуніорів? DOU вивчив статистику активних вакансій за довоєнний та воєнний періоди, опитав представників компаній про ситуацію з найманням джунів, а також поспілкувався з молодими спеціалістами про нові реалії пошуку роботи.
Яким є нині ринок праці в IT-сфері
За місяць до 24 лютого, коли почалась повномасштабна війна, на DOU щотижня містилося 220 вакансій для позицій без досвіду або ж з досвідом менше за рік. Протягом наступних трьох тижнів після російського нападу вже було близько 60 активних вакансій на тиждень — їхня кількість скоротилася на понад 70%. І попри поступовий приріст вакансій з першої половини березня, щоб говорити про сталу тенденцію до зростання чи повернення до довоєнних цифр, потрібно більше часу.
Щодо вакансій суто для джуніорів без досвіду статистика ще менш втішна. До воєнного стану їх щотижнева кількість становила близько 60, а протягом останніх тижнів впала до середньої позначки 13 вакансій на тиждень. Йдеться про падіння кількості вакансій на майже 80% від попередніх значень.
Також DOU порівняв статистику вакансій для джуніорів із кількістю вакансій для більш досвідчених фахівців. Такою є ситуація з вакансіями для спеціалістів із досвідом від 1 до 3 років:
У середньому за останній передвоєнний місяць ми бачили близько 760 вакансій на DOU (до уваги беремо значення до 21 та після 28 лютого, не беручи у розрахунок цифри різкого падіння у перші дні вторгнення). «Після» ця кількість зменшилась до близько 360, — тобто падіння на трохи більше ніж 50%.
Статистика вакансій для спеціалістів з досвідом від 3 до 5 років:
Середня кількість вакансій до російського нападу — близько 690. Після — близько 370. Тобто відбулося падіння на трохи менш ніж 50 %.
Найстабільніша ситуація у фахівців із понад п’ятирічним досвідом.
До повномасштабного вторгнення середня кількість вакансій на тиждень була близькою до 255, протягом місяця після — близько 162. Тобто їх кількість зменшилась приблизно на 40%.
Що про це кажуть компанії
Ми запитали найбільших гравців на українському ринку IT про ситуацію з найманням джуніорів. Здебільшого нам не називали чітких цифр щодо змін на попит фахівців, втім окреслили загальні тенденції: ринок джунів справді зменшився, молодих спеціалістів здебільшого наймають з «резервів» власних освітніх курсів, а пріоритетом є збереження вже наявного штату працівників.
В ЕРАМ зазначають, що нині фокусуються на напрямах Java, .NET, JavaScript, QA/AQA, DevOps, які потребують від кандидатів хоча б базових знань.
В N-iX пишуть, що продовжують наймати фахівців усіх рівнів. «Нині у нас відкрито 4 позиції Trainee / Junior рівнів. Орієнтовно така ж кількість Trainee / Junior вакансій була і до початку війни. Загалом же на нашому кар’єрному сайті розміщено близько 200 вакансій, на DOU їх — 90».
У Luxoft кажуть про зростання кількості Junior-спеціалістів останніми тижнями та пов’язують це з вимушеною зміною кваліфікації людей — частковою або повноцінною. Потреби у спеціалістах, зокрема й джуніорах, тут закривають за допомогою резервів, сформованих завдяки навчальним програмам компанії.
У GlobalLogic повідомляють, що продовжують залучати до співпраці нових інженерів, зокрема й початківців: «За перші два тижні війни ми розпочали співпрацю з понад 60 фахівцями в Україні та продовжуємо запрошувати нових колег».
В Astound Commerce продовжують наймати джуніорів через власні тренінгові програми. Компанія проводить Boot Camp’и, де учасники з мінімальним досвідом роботи або взагалі без нього можуть вирости до рівня Trainee або Junior спеціаліста, а по завершенні отримати можливість доєднатися до команди.
У Sigma Software повідомляють, що кількість наймів джунів дещо знизилась, активних вакансій наразі менше, проте вони є. Також компанія пише, що готова наймати джунів не лише в Україні, а й у Європі, Латинській/Центральній Америці та Канаді.
В Ajax Systems на цей час відновили наймання на ключові позиції. Згодом планують запрошувати й на позиції джуніорів.
У Ciklum зазначають, що їхня ситуація з джунами сильно не змінилася, адже вони завжди були компанією з великою часткою Senior-фахівців на ринку і не співпрацювали з джунами у значних обсягах.
У SoftServe кажуть, що у них відкрита невелика кількість позицій для досвідчених фахівців поза межами компанії, проте загалом наймання відновлюється. «Пріоритетом залишається забезпечення проєктною роботою колег, які вже працюють у компанії. Відбувається перерозподіл команд, тож внутрішні спеціалісти проходять співбесіди на проєкти. Сподіваємося, що кількість пропозицій для зовнішнього ринку буде збільшуватись і серед них будуть також пропозиції для початківців», — пише компанія.
У MEGOGO нам повідомили, що наразі активного залучення нових фахівців не проводять взагалі — штат укомплектований, а всі джуни, які вже працюють у компанії, мають плани розвитку та менторів.
В Infopulse зазначають, що компанія почала співпрацювати з усіма спеціалістами рівня Trainee та Junior, офери яким були зроблені до 24 лютого. Також у компанії є відкриті пропозиції для спеціалістів рівня Junior в напрямі телекому та розробки: Strong Junior/Middle .NET Developer та Junior Telco Engineer. Більшість позицій відкриті у Польщі та Болгарії. «На жаль, з початку військових дій нам довелося скоротити кількість відкритих позицій для спеціалістів рівня Trainee та Junior через налагодження процесів співпраці у вже чинних проєктах. Та де-не-де вже бачимо позитивну динаміку їх відновлення», — кажуть у компанії.
Що про це кажуть самі джуніори
Ми поспілкувалися з кількома десятками айтівців рівня Trainee та Junior, а також тими, хто навчався протягом останніх місяців до повномасштабного вторгнення росії в Україну, про процес пошуку роботи.
Інтернатура та стажування
Нестабільна ситуація склалася у тих фахівців, які на момент вторгнення проходили інтернатуру або ж нещодавно працевлаштувалися. Ось що вони розповіли на умовах анонімності.
React Developer зазначив, що у 2021 році потрапив на курси-стажування за напрямом Front-end з подальшим працевлаштуванням. «Після кількох місяців стажування, виконання всіх завдань та проходження співбесіди я отримав офер від цієї ж компанії — це невелика продуктова фірма, у якій працює близько 80 людей. З початку 2022 року я вже працював у команді над дуже цікавим проєктом. Від 24 лютого фірма на деякий час призупинила роботу. Нині вже працює, але для мене поки що немає роботи (проєкту). Щодо оплати, то мене відправили у відпустку за свій рахунок. Сподіваюся, що це не затягнеться надовго і я продовжу працювати у цій компанії».
Бізнес-аналітикиня пише, що її незадовго до повномасштабної війни взяли на інтернатуру в Харківську IT-компанію, але ця інтернатура також скасувалась «до кращих часів». До цього вона працювала бізнес-аналітикинею у сфері консалтингу, та каже, що і там роботи нині немає.
Дизайнер, який за два місяці до початку повномасштабної війни знайшов першу роботу за фахом у компанії інтернет-провайдера, змушений сидіти вдома без завдань. «Все йшло більш-менш нормально, але за кілька днів після вторгнення мені сказали, що бюджетів немає, і попросили посидіти вдома. Згодом почали з’являтися завдання, але шеф не відповідає на прямі питання щодо оплати. Тепер думаю знову шукати роботу. Бачу, що вакансій небагато, тож, можливо, спробую піти у фриланс».
Один із розробників повідомив, що деякі українські компанії, наприклад SmartTek, які до повномасштабного вторгнення набрали інтернів та пообіцяли їм оплату, через воєнний стан попередили — грошей не буде. Не обіцяють тепер і робочих місць по завершенні інтернатури.
.NET Developer написав, що з першого квітня мав розпочати свою першу роботу як розробник, втім це перенесли на невизначений термін.
Менша кількість вакансій
Усі, хто намагається влаштуватися на роботу, помічають спад кількості актуальних вакансій та меншу кількість відгуків на резюме.
Front-end (React) Developer пише, що у порівнянні з довоєнним періодом кількість відгуків на його резюме впала утричі.
Front-end/Full Stack Developer каже, що позицій Junior та Trainee нині дуже мало. «Переважно працедавці вимагають щонайменше рік досвіду, через що я отримую постійні відмови. До повномасштабної війни я проходила мінімум одну співбесіду на день, протягом березня я не мала жодної. До 24 лютого я відправляла своє резюме щонайменше на 20 позицій щодня, а зараз ледве наскрібаю десять».
QA Manual, яка щойно закінчила курси за спеціальністю, пише, що велика кількість відмов на резюме обґрунтовується припиненням найму в компаніях. Частина ж просто відмовляє через відсутність робочого досвіду.
Крім того, DOU отримує від кандидатів повідомлення про відмови у співпраці через те, що людина перебуває на території України.
«Я відгукнувся на закордонну вакансію, і мені надійшла відповідь, що зараз її не розглянуть через війну у нашій країні. Тобто є компанії, які взагалі не готові брати українців на роботу через воєнний стан», — пише один із розробників. Він не дозволив публікацію скриншоту листа, тож ми передаємо його зміст на словах:
«Наразі ми розглядаємо лише тих кандидатів, які територіально перебувають у Польщі або Угорщині. Наймання кандидатів з України тимчасово припинене у зв’язку із військовими діями на території вашої країни. Тож якщо ви в Україні, ми не можемо розглядати вашу кандидатуру».
Листа схожого змісту ми отримали від одного з DevOps. «Між компаніями ходять повідомлення, що зараз замовники не дуже хочуть брати на роботу українських айтівців — раптом нас вб’ють чи покалічать, а їм знов витрачати гроші та час на пошуки нового співробітника», — пояснив він.
Що відбувається з навчальними курсами
Ми також запитали джунів та компанії про долю навчальних курсів — абсолютна більшість з них принаймні тимчасово призупиняла роботу, однак цей ринок відновлюється.
За повідомленнями від джунів
Майже всі, хто станом на 24 лютого проходив навчальні курси, повідомили про їх призупинення. Частина курсів тимчасово припинила роботу «на невизначений термін», частина обіцяла повернутися у квітні. Кілька опитаних відновили навчання вже у березні.
.NET Developer пише, що його курси від EPAM перевели в асинхронний формат, їхній другий етап відклали на невизначений час, наймання за результатами курсів також призупинили.
Про схожу ситуацію повідомляє ще один розробник.
«Цьогоріч я закінчив університет і водночас із тим вигорів у Front-end розробці, в якій працював протягом двох років. Через пів року подався на курси Back-end Java до лабораторії EPAM. До захисту проєкту лишалося чотири дні, аж раптом почалася повномасштабна війна. Захист перенесли на невизначений термін. На початку курсу казали, що більшість з тих, хто успішно пройде лабораторію, отримають позицію у компанії, але нині про це жодних заяв. Анонсували тільки захист проєктів у квітні. Зараз працюю за їжу волонтером плюс-мінус за спеціальністю. Як далі шукати роботу з Java без досвіду, поки не розумію. У Front-end повертатись не хотілося б», — пише Java Developer.
Про вдалий випадок працевлаштування після незакінчених курсів написала фахівчиня з AQA. «Мої безоплатні курси AQA зупинились, але мене взяли на роботу як Trainee. Ми мали навчатися протягом п’яти місяців, але провчилися тільки три».
QA пише, що його курси у QALight поновлюють роботу з 5 квітня, після понад місячної перерви у зв’язку з війною росії проти України.
Front-end (Angular) розповідає, що проходив курси у невеликій вінницькій IT-компанії. Через війну після кількох лекцій курси зупинились, втім викладачі обіцяли записати уроки для подальшого самостійного вивчення та дали тестове завдання для всіх учасників курсу з можливістю потрапити на оплачуване стажування.
За повідомленнями від компаній
Частина внутрішніх курсів припинила працювати, більшість розглядає можливості повернутися до навчання принаймні частково, а у деяких компаніях, навпаки, планують додаткові ініціативи, аби допомогти українцям, які втратили роботу через розв’язану росією війну, «увійти в ІТ».
EPAM пише, що навчання у перші тижні повномасштабної війни було призупинено, хоча на деяких етапах люди могли продовжувати його самостійно за наданими матеріалами.
«Вже зараз ми відновлюємо процес. У найближчі тижні за оцінками компанії навчання на різних етапах продовжать близько 4 тисячі новачків. З невеликою затримкою розпочнуться нові набори. У фокусі зараз — найпопулярніші з наших напрямів (це Java, .NET, JavaScript, QA/AQA, DevOps). Рекрутери вже опрацьовують заявки та чекають на нові після анонсів. Загалом ми готові, як і раніше, надавати знання всім охочим, а от щодо обсягів робити прогнози складно. До війни йшлося про
Щоб допомагати українцям, які втратили роботу чи були змушені переїхати, компанія разом з Мінцифри розробляє нову базову програму для всіх охочих спробувати сили в ІТ. «Вивчати те, з чого починають шлях студенти перших курсів ІТ-спеціальностей в вишах пропонуємо тим, хто через війну втратив роботу або був змушений покинути свої міста чи Україну загалом. Йтиметься про алгоритми, структури даних, бази даних, системи керування версіями тощо. Наприкінці навчання учасники матимуть певну спеціалізацію, щоб обрати майбутню ІТ-професію. Загалом курс розраховуємо на
В Luxoft повідомляють про кілька навчальних програм — курси для студентів та спеціалістів початкового рівня, курси для підвищення кваліфікації для людей із досвідом. «Зараз закінчує навчання одна з груп програми Upskilling. Заявки на наступні курси вже теж можна надсилати», — пишуть у компанії.
У GlobalLogic зазначають, що з 29 березня надає всім охочим можливість долучитись до IT Basics Course, де тренери та ментори діляться базовими знаннями та навичками, необхідними для старту кар’єри в IT-індустрії.
В Astound Commerce з початком війни призупинили курси та кемпи, проте планують відновити навчання із квітня. «Частина команди, відповідальна за навчання — мешканці Києва та Чернігова. Студенти — люди з усієї країни. З огляду на те, що навчання побудоване на їхній взаємодії, воно вимагає синхронних сесій у реальному часі (онлайн чи офлайн), тож наші навчальні проєкти потребують зараз інших форматів та нових рішень. Та попри те, що росія позбавила нас можливості проводити навчання в Україні на певний час, реєстрація на програми залишалася доступною і люди щодня подавали нові заявки, навіть після 24 лютого. З квітня ми відновлюємо навчання і вже починаємо писати учасникам, які зареєструвалися. Попередньо ми контактували з ними, щоб повідомити: ми отримали їхні заявки і тримаємо із ними зв’язок», — пишуть у компанії.
У Sigma Software продовжують програми для ІТ-початківців, які розпочали або запланували до повномасштабної війни. Серед них кемпи — безплатна освітня ініціатива компанії, що дає можливість студентам та світчерам здобути необхідний базис для старту у професії. «По успішному завершенні навчання найкращих студентів рекомендують до профільної інтернатури в нашій компанії з можливістю подальшого влаштування на позицію Junior-фахівця. Після того як і спікери, і учасники опинилися у безпечних місцях та мали всі умови для навчання, ми продовжили кемпи за напрямами Java та PHP. Тривають курси з Angular, Node та .NET, а скоро анонсують нові соціальні ініціативи з JS, .NET тощо», — пишуть у компанії.
В Ajax Systems власних навчальних центрів не було, але є програми дуальної освіти (спосіб навчання, коли теоретичний матеріал вивчають у закладі освіти, а практичне здобувають у профільній компанії — ред.) в КПІ. Вони відновлюються за планом університету з 1 квітня.
У Ciklum навчальні проєкти для інтернів та джуніорів на кшталт Ciklum Academy на паузі, та у компанії розглядають можливості відновити їхню роботу за нових умов: «Ми розуміємо, що ІТ-індустрія — один із ключових двигунів української економіки за її поточного стану та драйвер її післявоєнного відновлення».
ІТ Академія у SoftServe не припиняла своєї діяльності. «Ми хочемо дати доступ до професійних навичок якомога більшій кількості українців, що дасть їм змогу працевлаштуватись якщо не до нас, то принаймні збільшить їхні шанси на ринку праці. Вже можливо записатися на нові набори або взяти участь у марафоні з програмування. Крім цього, плануємо безоплатний курс з Computer Science для світчерів та тих переселенців, хто переїхав за кордон. Співпраці щодо програм дуальної освіти з нашими партнерами в університетах ми також не призупиняємо», — пишуть у компанії.
В Infopulse тимчасово зупинили навчальні програми. «Ще до початку війни ми запустили набір на безоплатну інтернатуру Junior QA, а навесні планували розпочати набір на програму для Junior .NET Developers. На жаль, нам довелося призупинити наші навчальні програми, щоб усі наші ментори/тренери, а також і самі учасники могли дістатися безпечних місць. Зараз ми плануємо продовження інтернатури для Junior QA та вже проводимо опитування серед зареєстрованих, чи буде в них можливість приділяти час навчанню. Якщо цей досвід буде успішним, відновимо й інші заплановані програми», — повідомляє компанія.