У британських школах інформатика щодня, в Україні — раз на тиждень. Вчителька з рівненського селища — про стажування в Лондоні та проблеми української освіти
Інна Тріщук викладає інформатику в селищі Клесів на Рівненщині вже дев’ять років. За цей час вона переосмислила підходи до викладання: каже, дітям потрібно максимум практики, а не теорії, як рекомендують методички для вчителів, більше програмування тим, хто в ньому зацікавлений, і домашніх завдань. В інтерв’ю DOU Інна розповіла про своє стажування і навчання в Лондоні, про те, як відкрила власну школу комп’ютерної грамотності й чому не змінює професію вчителя на програміста.
Під час поїздки до Лондона
«Після навчання я вийшла неготовою до роботи спеціалісткою». Про те, чого вчать майбутніх інформатиків в університеті
Клесів — це селище у Рівненській області. За моїми даними, в нас мешкає близько 7 тисяч людей, але за офіційними — 4600. Тут я народилася і живу вже 30 років.
Вчителювання не було моєю великою мрією, та після 9 класу захотілося спробувати дорослого життя, тож я вступила до педагогічного коледжу в Сарнах, місті поблизу Клесова. Там отримала базу з інформатики, познайомилася зі вчителем, через якого і сама стала інформатиком. Тобто вже в коледжі я збагнула, що це моє, що інформатика — це класно.
Після коледжу закінчила ще Рівненський державний гуманітарний університет у
Після університету все закрутилося. Додаткові офлайнові курси та Prometheus, EdEra онлайн. Я й досі не можу зупинитися. Навіть тепер мені бракує дня: постійно хочу щось повчити, почитати. Бо мені це подобається, хоча сьогодні з двома дітьми та роботою складніше знайти час на самоосвіту.
Аби вдосконалити навички, я також пройшла курси підвищення кваліфікації у Львівській політехніці. Вони були круті тим, що давали багато практики. А я якраз людина-практик — люблю, коли її максимум. Звичайно, були гарні викладачі, які надихали мене, а були й ті, методику яких я не розуміла. Не круто, коли ти приїжджаєш на навчання, а тебе вчать, як картинки в PowerPoint вставляти. Але в них такий підхід — кожному своє.
З інформатикою у школі я не розлучаюся вже дев’ять років — робила паузу лише на час декрету. Викладаю для молодших і старших класів у Клесівському ліцеї Сарненського району Рівненської області. І досі засинаю з думкою: швидше б настав ранок, щоб знову взятися за роботу.
Урок у школі в Клесові
«Не треба боятися навантажувати учнів». Про власні підходи до викладання інформатики
Викладати інформатику сьогодні у школах можна цікаво, якщо цього захотіти. Проблем не бракує. Наприклад, вчителям дають повну свободу вибору програмних засобів, але деякі інструменти безплатні, а деякі платні. І не вказано, які використовувати. Виходить, я беру LibreOffice, а не пакет Microsoft, бо за перший не потрібно платити. Адже в школи є нагальніші потреби, і з цим складно не погодитися.
Щоби спростити собі роботу й усе систематизувати, я зібрала робочі матеріали на Google-диску. Структурувала все за класами та темами, для кожного класу підготувала презентації, практичні завдання, інтерактивні ігри, Google-форми.
Оскільки вчителі можуть самостійно вибирати, скільки відводити на практику, я даю на неї максимум часу на уроці. Хоча ніде в методичках про це не написано. Там розповідають, що треба подавати теорію, а практиці взагалі радять приділяти менше часу, ніж, на мою думку, достатньо, аби вивчити тему. Але сьогодні у дітей переважає кліпове мислення. Вони не вміють довго зосереджувати увагу, тому їм потрібно часто змінювати види діяльності. І потрібно, щоб це була саме діяльність. П’ять хвилин теоретичної презентації нової теми зазвичай більш ніж достатньо. Однак це не має бути у форматі, коли вчитель стоїть біля дошки й щось розповідає. З дітьми треба говорити й ставити питання: «А як ви думаєте?», «Що це, на вашу думку?», «Де ви чули таке слово?». Тоді вони будуть активними на уроці.
Скриншот презентації для учнів
Після презентації, якщо це молодші класи, я даю інтерактивні ігри на 10 хвилин. Їх можна створювати у Wordwall: вікторина із зображеннями, відповідні пари, пошук пропущених слів та інші. Діти просто відкривають закріплену вкладку у браузері та грають.
А потім практика. Спочатку я показую, як виконати завдання, що займає
Зазвичай наприкінці уроку в молодших класах я використовую Plickers. Це сервіс для швидкого оцінювання знань. У малих дітей немає телефонів, тому для них це найкращий варіант. Я виводжу питання на дошку, а учні мають QR-коди з варіантами відповідей A, B, C, D. Я сканую їхні відповіді своїм телефоном — і одразу видно результат.
У старших класах складніші підходи. Наприклад, у 6 класі проходимо векторний редактор. Тож у LibreOffice Draw вони малюють векторні зображення, вчаться їх групувати, робити тілами обертання тощо. В ігри рідко з ними граю, зазвичай після короткої презентації одразу йде практика до 40 хвилин. У нас працює мобільний застосунок «Єдина школа» для батьків і вчителів. Наприкінці уроку я перевіряю всі роботи й одразу виставляю оцінки, які через програму можуть бачити батьки. Також часто використовую Classtime для перевірки знань. Я можу в реальному часі бачити, хто як відповідає на питання. І якщо, наприклад, багато учнів помиляються в одному питанні, зразу ж розбираємо, чому так.
У старших класах починають вивчати мову програмування. Міністерство освіти залишає це на вибір вчителя. Я своїм учням викладаю Python, бо це четверта за популярністю мова програмування сьогодні. Вона перспективна і справді може бути корисною. Тим паче Python вважають найлегшою мовою для дітей, бо команди схожі до англійських слів. Вже у дев’ятому класі учні можуть виконати арифметичні обчислення. Наприклад, порахувати, скільки їм років, ввівши поточний рік і рік народження. Для цього вони програмують вікно, розміщують на вікні віджети Button, Label, Entry тощо.
З практики я бачу, що учні хочуть вчити програмування. Але годин катастрофічно мало — один урок інформатики на тиждень у
Не треба боятися навантажувати учнів. Зазвичай діти хочуть вчитися, але результат залежатиме від вчителя й того, наскільки чітко він усе пояснив і зміг зацікавити.
Інформатика має бути в пріоритеті. IT-сфера розвивається дуже швидко. Щоб учні мали необхідні компетенції, ми, вчителі, маємо не дуже відставати щонайменше. І кожен вчитель має розуміти, що треба займатися самоосвітою і саморозвитком.
«Я вчителька з села, що там можна пробувати?» Про грант і поїздку до Лондона
У жовтні
Грант давав змогу поїхати за кордон. Обрати можна було з кількох країн, але я чомусь захотіла саме у Велику Британію. Якщо мріяти, то вже масштабно :) Потрібно було скласти програму подій у сфері освіти в Лондоні у березні
На підготовку заявки та підтвердження пішов тиждень. Та зрештою я написала, надіслала й забула. Там був один переможець, тож я не особливо сподівалася. Але за два місяці зранку мені зателефонували: «Вашу мобільність рекомендовано до фінансування». Я спочатку навіть не зрозуміла, про що мова, бо ще спала (сміється). Виявилося, йдеться про поїздку до Лондона.
Тоді почалася підготовка документів у шаленому темпі. Бо треба було оформити візитерську візу, а це складно: вони перевіряють усе. Ще бронювання квитків на літак, готелю, квитків на заходи. Потім взяла відпустку у школі на два тижні — і полетіла. В Лондоні я мала пробути 10 днів.
Те, на що одразу звертаєш увагу в такій поїздці — англійська. Поки вдома, думаєш, ніби знаєш її добре, але це не зовсім так. Я готувалася до поїздки, посилено вчилася напередодні, але мені потрібна була англійська вузької спеціалізації, технічна. Не можу сказати, що на 100 % все розуміла. Думаю, відсотків на 85.
На міжнародній конференції для вчителів я збагнула, що інформатика у Великій Британії — пріоритетна наука, тоді як в Україні вона наче додаток до всього іншого. Вчителі обговорювали проблеми, з якими стикаються, шляхи розв’язання, думали, як заохочувати учнів навчатися. Тут я дізналася, що у країні є єдина база інформації, де вчитель-початківець може завантажити навчальні матеріали. І це круто, бо це одна з ключових проблем для молодих спеціалістів. Замість того, щоб обирати невідомо що із сумнівних джерел, вчителі-початківці могли б заходити на сайт Міністерства освіти й брати інформацію звідти. Найкращі вчителі інформатики поділилися б своїми напрацюваннями: презентаціями, іграми. Так працює в Британії. Вчителі там креативлять для своїх учнів, аби зацікавити, але вони мають основу.
На CAS London 2020 Conference
Також у межах грантової програми спільно з британським розробником ми працювали над освітнім застосунком для вивчення інформатики — писали код. І ще я трохи встигла повчитися в тамтешній академії програмування, але цього було мало. Бо я не могла захопити повний курс — лише маленьку частину. І вивчити щось у настільки стислі терміни складно. Але сама ідея із застосунком мені сподобалася. Це круто: вони дивляться в майбутнє, знають, що дітям нецікаві тепер класичні книжки. Хто буде інформатику так вчити? Книжку треба зробити максимально інтерактивною і з мобільним застосунком додатково.
«У 10 класі діти зробили гру, крутішу за „Маріо“». Про стажування у школах Великої Британії
Найбільшу користь мені дали стажування у школах. Я спостерігала, як у них влаштований навчальний процес. Щойно приїхала додому, одразу інтегрувала в роботу Google Classroom (застосунок, який спрощує обмін файлами між учнями і вчителями — ред.).
Звісно, школи відрізняються від наших. Усе починається з безпеки на вході. У мене перевірили всі можливі документи перед тим, як впустити. Потім — матеріальне забезпечення. Учительські мають душ, окремі туалети, холодильник, мікрохвильовку, диванчики, телевізор — усе, щоб викладачам було комфортно.
На вході до Fulneck School у Великій Британії
І, звісно, технічне забезпечення класів. У вчителя інформатики був ноутбук і ПК з двома моніторами. Принтер є в кожному класі, і за папір можна не переживати. Програмне забезпечення куплене. У нас все інакше.
На самому уроці разом зі вчителем працює помічник. Він веде журнал, роздає інструктивні картки, надсилає завдання учням. Тобто вчитель не займається організаційними моментами — він викладає.
Діти нічим не відрізняються від наших: є такі, що хочуть вчитися, є ті, хто байдикує. Але програма для них складніша, насиченіша і більш різнобічна. Вчитель може вільно обирати методи роботи, обсяг і складність практичних завдань. Крім того, тут застосовують диференційований підхід: у вчителя є окремі практичні завдання для слабших і сильніших учнів.
Ми вчимо здебільшого теоретично, а вони на практиці: школярі реалізовують проєкти, будують бізнес-моделі. Я потрапила на етап, коли учні працювали над бізнес-моделлю свого магазину. Вони ділилися на групи, де кожен відповідав за певне завдання: розробити логотип, банер, візитівку, презентувати товар, бренд тощо. Зрозуміло, це не за один день роблять, але ж як корисно. Ще була на уроках з Python у старших класах. У 10 класі діти створили гру, крутішу за «Маріо». Можна уявити їх за п’ять років, це будуть готові програмісти. В нас у 10 класі діти можуть набагато менше — зробити програму з обчислення. Але ж не варто забувати, що кількість годин різна. У школах Британії, де я була, інформатика — щодня, а програмування — це окремий курс. В Україні заняття відбуваються раз на тиждень і без обов’язкового домашнього завдання (якщо його й задають, то це означає, що школярі мають прочитати підручник, бо не у всіх є ПК, щоб його виконати).
І рівень викладачів там дуже високий і не відрізняється залежно від того, де школа: в селі чи в місті. Я була у Grey Court School, яка розташована безпосередньо в Лондоні, і у Fulneck School, розміщеній у селі за чотири години їзди автомобілем від Лондона. В обох школах у вчителів горіли очі.
Тепер я намагаюся давати дітям домашні завдання, аби ті, в кого є комп’ютери вдома, могли додатково займатися. А ще використовую в роботі матеріали, які є у вільному доступі в британській бібліотеці. Повністю взяти їх я не можу — у нас немає такого програмного забезпечення. Але принаймні підглянути ідею можна.
Урок інформатики у Fulneck School
«Почуваюся трохи їжачком у тумані». Про власну школу комп’ютерної грамотності
Я давно хотіла відкрити щось на кшталт комп’ютерної академії чи школи, бо в Клесові нічого схожого немає. Інформатики у школі дітям мало, дорослі теж часто не володіють комп’ютером, ніша вільна. По приїзду з Лондона доля звела мене з меценатом. Він і допоміг все організувати.
Починати було складно. У мене немає бізнес-освіти, тому почуваюся трохи їжачком у тумані. Доводиться робити кроки не тому, що ти в них впевнена і знаєш, що так треба, а тому, що так відчуваєш. Ходиш навпомацки. Перші три місяці у своїй школі я просто жила :) Треба було й програму розробити, й рекламувати цю справу — без досвіду, знань і навичок робити все непросто.
Але зрештою тепер маємо школу Digital Life для дітей і дорослих, яка працює з грудня
Я б не ризикнула одразу відкрити таку справу в Рівному чи бодай у Сарнах. Але планую. Хочу напрацювати матеріальну базу тут й далі розширюватися. Хоча тепер думаю, чи не зробити все онлайн. Поки що точно не знаю.
Заняття для дітей у Digital Life
«Планую стати одним з найкращих інформатиків в Україні». Про плани на майбутнє і саморозвиток
Я думала про те, щоб піти в IT. Особливо замислююся про це, коли згадую оплату праці вчителів — конкретну суму не можу назвати (за даними Держстату, середньомісячна зарплата вчителя у червні
Я хочу стати Google Certified Educator, бо все починається з навчання, це для мене важливо. Google має чимало сервісів, якими може користуватися будь-хто, бо вони безплатні. Я сама ними давно користуюся, моя школа приєднана до G Suite for Education. І це круто. Крім того, хочу сама розробляти застосунки та навчити цього дітей. Зараз якраз опановую це. Я дотримуюся одного правила: перш ніж купувати курс, треба дослідити безплатні можливості. Саме тому я зараз проходжу безплатні курси, а далі вже братиму платні. Бо вважаю самоосвіту і розвиток найкращою інвестицією в себе і в майбутнє.
Думаю, років за п’ять я й далі викладатиму в ліцеї інформатику та працюватиму у Digital Life. Але у приватній школі викладатиму вже не базу, а програмування, 3D.
Наразі подала заявку на участь у конкурсі «Вчитель року». Думаю, в мене є шанси. А взагалі планую стати одним з найкращих інформатиків в Україні. Я багато чого знаю, в мене є чим поділитися з іншими. Щоб досягнути мети, я вчуся й активно працюю над собою. Так, це амбітна ціль, але я до неї йду.