Як програмісти (і не тільки) шукають роботу у 2021-му. Результати опитування
У вересні ми пропонували вам пройти опитування щодо пошуку роботи. Ми зібрали 3584 анкети з відповідями, як ІТ-спеціалісти знаходили поточне місце роботи, чи готові змінити його та як відбувається спілкування з рекрутерами.
Із цікавого: частка LinkedIn і Djinni як найефективніших каналів пошуку роботи продовжує зростати, ІТ-спеціалісти активно моніторять ринок праці, навіть не шукаючи нове місце. Але більше ніж половина опитаних все ж таки готові перейти на нову роботу, якщо їм запропонують кращі умови.
Портрет учасників опитування
Нову роботу найчастіше знаходять через LinkedIn та Djinni
Рекомендації друзів та колег поки що залишаються на першому місці серед способів, за допомогою яких ІТ-спеціалісти знайшли своє нинішнє місце роботи (його назвали 23% опитаних). Проте частка тих, хто влаштовується завдяки таким рекомендаціям, знижується — два роки тому їх було 27%. Найчастіше цей спосіб називають ті, хто прийшов у поточну компанію три та більше років тому (36% з них знайшли роботу завдяки рекомендаціям).
Одночасно з цим зростає важливість таких каналів пошуку, як LinkedIn та Djinni. 20% ІТ-спеціалістів знайшли свою останню роботу через LinkedIn (рік тому таких було 14%), 19% — через Djinni (рік тому — 15%). Для тих, хто змінив компанію цього року, вони частіше ставали у пригоді, ніж рекомендації колег і знайомих: 26% знайшли роботу через LinkedIn, 24% — через Djinni й тільки 19% завдяки рекомендаціям.
Як ви знайшли своє поточне місце роботи?
Інші способи пошуку роботи менш популярні: 9% ІТ-спеціалістів знайшли її через DOU, причому дещо частіше наш ресурс ставав у пригоді технічним ІТ-спеціалістам, ніж нетехнічним спеціалістам і менеджерам.
Великі сайти з пошуку роботи продовжують втрачати свої позиції: тільки 5% опитаних знайшли роботу через Work.ua (рік тому — 6%), а 3% — через Rabota.ua (рік тому — теж 6%).
Так само рідко влаштовувалися, залишаючи своє резюме на сайті компанії (5%) та через навчальні центри чи курси при компанії (5%). Ці способи були дещо ефективнішими раніше: серед тих, хто працює на поточному місці понад три роки, 9% знайшли цю роботу, відіславши резюме через сайт, проте за останній рік так знайшли роботу лише 4% опитаних ІТ-спеціалістів.
Як ви знайшли своє поточне місце роботи: за посадами
Дещо інакше шукають роботу фрилансери. Для них рекомендації залишаються основним способом пошуку проєктів: 31% знайшли свій останній проєкт завдяки рекомендаціям. На другому місці — LinkedIn (19%), далі — Upwork (13%). Djinni став у пригоді тільки 5% фрилансерів. Дещо частіше, в порівнянні з іншими ІТ-спеціалістами, фрилансери знаходять роботу через телеграм-канали та соцмережі (5% серед фрилансерів проти 2% серед ІТ-спеціалістів загалом).
Як ви знайшли своє поточне місце роботи: за досвідом
Djinni вважають найефективнішим місцем для пошуку роботи
Найефективнішими наразі способами пошуку роботи опитані ІТ-спеціалісти вважають Djinni та LinkedIn, причому Djinni — навіть дещо ефективнішим (так вважають 68% та 63% респондентів відповідно).
За рік популярність Djinni зросла, і в рейтингу ефективних каналів пошуку роботи він перемістився на перше місце. Два роки тому його вважали найефективнішим каналом пошуку роботи лише 44% опитаних, і сайт посідав третє місце після LinkedIn та пошуку через знайомих. Популярність LinkedIn теж дещо зросла (з 57% два роки тому до 63% цього року).
Який з каналів пошуку роботи вам здається найбільш ефективним?
Проте ситуація різниться у містах. Хоча в усіх містах популярність Djinni зростає останні два роки, перше місце за популярністю він посідає тільки в Києві та Харкові, а у Львові, Дніпрі та Одесі все ж поступається за популярністю LinkedIn. Серед регіональних особливостей вирізняється і більша популярність Work.ua в Дніпрі (13% вважають ресурс ефективним проти 8% загалом по всіх містах).
Djinni вважають найбільш ефективним каналом пошуку роботи усі ІТ-спеціалісти, незважаючи на досвід, хоча початківці, які працюють в ІТ менше як пів року, дещо рідше називають його таким (58%).
LinkedIn вважають більш ефективним спеціалісти з досвідом: серед тих, хто працює в ІТ понад два роки, їх 67%, а серед тих, хто працює менше як два роки — лише 53%.
За Djinni та LinkedIn щодо ефективності пошуку роботи йдуть рекомендації знайомих та DOU. Оцінка їх ефективності практично не змінилася за останні два роки: 49% опитаних вважають ефективним пошук через колег та знайомих (два роки тому — 52%), а 42% — пошук вакансій на DOU (два роки тому так вважали 39%). DOU дещо частіше називають менеджери (49%), нетехнічні спеціалісти (50%), а також ті, хто прийшов в ІТ в останній рік (54%). Найбільш досвідчені спеціалісти, навпаки, рідше вказують, що це ефективний канал пошуку роботи: серед тих, хто працює в ІТ понад 5 років, його назвали лише 36%.
Поступово втрачає свою привабливість такий спосіб пошуку роботи, як розсилка резюме в компанії: два роки тому його вважали ефективним 30% опитаних ІТ-спеціалістів, а цього року лише 24%. Дещо частіше його вважають ефективним каналом ті, хто тільки починає роботу в ІТ, — 33% спеціалістів, які в галузі менше як рік.
Оцінка ефективності неспеціалізованих каналів теж знижується. Тільки по 8% назвали сайти Work.ua та Rabota.ua ефективними (раніше це було 12% та 14% відповідно). Дещо краще ці способи пошуку роботи оцінюють нетехнічні спеціалісти (по 13% назвали ці два ресурса ефективними), а також початківці, які працюють в ІТ менше як рік (18% вважають кожен з цих ресурсів ефективним).
ІТ-спеціалісти активно цікавляться зарплатами та вакансіями, навіть якщо не шукають роботу
Найпопулярнішим способом моніторингу ринку праці залишаються зарплатні опитування DOU — їх читають 80% респондентів, причому найактивніше читають ті, хто нині працює і не думає про зміну роботи (83%), а також розробники (83% із них стежать за зарплатними опитуваннями) та тестувальники (86%). Дещо частіше, ніж в інших містах, за зарплатною статистикою стежать у Харкові (83%) та Одесі (84%).
Більшість ІТ-спеціалістів моніторить не лише статистику щодо зарплат, а й вакансії на ринку. 88% опитаних відзначили, що вони стежать за вакансіями, відгукуються на них або спілкуються з рекрутерами. Ті, хто не планують змінювати роботу, теж переглядають вакансії, хоча і дещо рідше (83% опитаних).
Чи моніторите ви ринок праці незалежно від наявності постійного місця роботи?
Найчастіше ІТ-спеціалісти відповідають рекрутерам на LinkedIn (49% опитаних), читають про нові вакансії на DOU (теж 49%) або в розсилці Djinni (48%). На неспеціалізованих сайтах з пошуку роботи та сайтах компаній шукають вакансії набагато рідше: всього 20% опитаних. Також досить рідко ІТ-спеціалісти ходять на співбесіди, щоб бути у формі (17%) чи щоб отримати підвищення на поточному місці (6%).
ІТ-спеціалісти з меншим досвідом роботи частіше переглядають вакансії: серед тих, хто працює менше як два роки, 54% дивляться позиції на DOU (серед тих, в кого більше як два роки досвіду — 47%) і 31% — на інших пошукових ресурсах і на сайтах компаній (серед тих, у кого більше як два роки досвіду — 17%). Спеціалісти з більшим досвідом частіше читають розсилки Djinni (55% тих, хто працює понад п’ять років, проти 39% тих, хто працює менше як два роки) та ходять на співбесіди, щоб бути у формі (20% спеціалістів, які працюють більше як три роки, проти 12% з-поміж тих, хто працює менше як три роки).
Фриланс-спеціалісти теж активно моніторять інформацію про вакансії: 55% на DOU (проти 49% серед усіх ІТ-спеціалістів загалом), 31% переглядають інші сайти з вакансіями та сайти компаній (проти 20% загалом), 27% ходять на співбесіди, щоб бути у формі (проти 17% загалом), 23% відгукуються на вакансії (проти 16% загалом) та 22% вмикають профіль на Djinni (проти 17% загалом).
На активність ІТ-спеціаліста в моніторингу вакансій найбільше впливає те, чи розглядає він можливість переходу в іншу компанію чи команду. Ті, хто не перебувають в активному пошуку, але розглядають таку можливість, так само активно використовують майже всі інструменти моніторингу вакансій на ринку, як і ті, хто наразі шукає роботу. Ті ж, хто точно не планує нікуди переходити, помітно рідше цікавляться актуальними позиціями.
Більше як половина ІТ-спеціалістів готові перейти на нову роботу
Загалом опитані нами ІТ-спеціалісти доволі позитивно ставляться до ідеї переходу на іншу роботу: 22% зараз активно шукають роботу, ще 40% готові перейти на нове місце, якщо їм запропонують кращі умови. Серед ІТ-спеціалістів, які нині працюють і не шукають нову роботу, 51% не проти змінити її, якщо їм запропонують щось цікаве.
Чи плануєте ви цього року змінити роботу?
Найчастіше про активний пошук роботи заявляли дизайнери (43% опитаних) та нетехнічні спеціалісти (32%). Серед розробників і тестувальників тільки 20% активно шукають нове місце. Але майже половина розробників (43%) готові перейти туди, де їм запропонують кращі умови.
Також активно шукають роботу спеціалісти, які тільки недавно почали працювати в ІТ. Серед тих, хто в індустрії менше як пів року, таких 46%, а серед тих, хто працює до двох років — 28%. З-поміж тих, хто працює більше як два роки, лише 19% активно шукають роботу. Проте досвідчені спеціалісти теж готові змінювати компанію, якщо їм запропонують кращі умови (43% тих, хто працює понад два роки, готові змінити роботу за таких умов).
Рекрутери теж проявляють неабияку активність. 80% опитаних нами ІТ-спеціалістів час від часу отримують вакансії від рекрутерів, при чому 45% отримують часто — декілька разів на тиждень. Найчастіше рекрутери контатують з розробниками (55% опитаних розробників отримують декілька пропозицій щотижня), а також зі спеціалістами у Києві, Львові та Дніпрі. Найбільше рекрутерів цікавлять фахівці з досвідом
Чи пропонують вам вакансії рекрутери у соцмережах?
Аналітика: Ірина Іполітова
Візуалізація даних: Ігор Яновський
Підписуйтеся на Telegram-канал про українське IT «Редакція DOU», щоб не пропустити цікаві новини, статті, обговорення.