Рейтинг шкіл за результатами ЗНО-2021
За традицією представляємо на DOU новий рейтинг шкіл за результатами ЗНО-2021 на основі відкритих даних Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО).
Уже шостий рік поспіль наша редакція із Сергієм Городецьким публікує рейтинг шкіл. І якщо у 2016 році ми були першими, хто склав подібний рейтинг, то сьогодні його публікують багато інших видань і профільних освітніх порталів.
Отож, навіщо ще один?
По-перше, трохи відрізняються методики розрахунку. У цьому рейтингу додатково враховуємо результати двох попередніх років (за 2019 і 2020 роки), що дає змогу усунути похибку обчислень для шкіл з малою кількістю учнів, а також згладити можливі аномалії. Адже якщо невелика школа показує стабільні результати з року в рік, то її місце в рейтингу розраховано коректно. Особливо актуальною така методика є у часи карантину, коли вся країна готувалася до ЗНО дистанційно. І був великий ризик, що у якогось навчального закладу щось могло піти не за планом.
По-друге, у цій серії статей публікуємо детальну таблицю з даними всіх шкіл України для глибшого аналізу.
По-третє, складаємо також рейтинг шкіл для сфери IT та інженерних спеціальностей, враховуючи результати ЗНО з математики, фізики та англійської мови.
УВАГА! Важливо зазначити, що не можна оцінювати школи тільки за результатами ЗНО. До того ж є багато факторів, які можуть вплинути на результати ЗНО учнів школи, такі як: відсутність інтересу до вступу в університети та коледжі України, відбір при вступі до ліцеїв та гімназій, ненавмисне чи зумисне неврахування учнів зі слабкими результатами, економічна і соціальна ситуація в населених пунктах тощо. Зауважимо, що представники Міносвіти категорично заперечують будь-яку значущість цього рейтингу і вважають його непотрібним і навіть небезпечним.
Однак автор рейтингу і редакція вважають, що через відсутність у відкритому доступі інших зручних інструментів для порівняння показників навчальних закладів у масштабах країни цей рейтинг і пропонований масив даних можуть бути одним з об’єктивних індикаторів якості роботи навчального закладу та його академічного середовища. Також він дає змогу відстежувати різні показники школи в динаміці. З огляду на вищесказане, закликаємо розглядати цей звіт не як привід для змагання між школами, а лише як привід для вдумливого аналізу ситуації в школах.
Топ-100 шкіл в Україні
Нижче представлено зведений рейтинг найкращих 100 шкіл в Україні за результатами ЗНО за 2021 рік і двох попередніх років. Безумовним лідером протягом чотирьох років є київський ліцей «Інтелект». Цього року друге місце посіла київська приватна школа «Базис», а на третьому місці — Львівський фізико-математичний ліцей. Русанівський ліцей, який торік був на третій сходинці, цього разу посів
Примітка. У рейтингу враховуються всі отримані бали незалежно від предмета (за
Рейтинг складено за середнім арифметичним від усіх отриманих балів з усіх предметів у результаті тестування за поточний рік, з поправкою на такі ж результати попередніх років («зведений рейтинг»). Зведений рейтинг розраховують за методом зваженого ковзного середнього від середніх балів школи за три роки.
У рейтингу враховано тільки школи, з яких у тестуванні взяли участь щонайменше три учні. Повна версія таблиці з додатковими даними за 6 рокiв щодо всіх шкіл країни та методикою розрахунку доступна у файлі Excel. Для перегляду онлайн доступна скорочена версія без історичних даних у вигляді Google-таблиці.
Розподіл шкіл з топ-100 за регіонами
Київ продовжує лідирувати за кількістю шкіл у топ-100, але регіони щороку потроху відвойовують частку. Жодна школа не потрапила у топ-100 із Хмельницької, Закарпатської, Чернігівської, Донецької та Луганської областей.
Розподіл шкіл з топ-100 за районами Києва
Топ-20 шкіл з розподілом за містами
Топ-100 шкіл для сфери IT й інженерних спеціальностей
Рейтинг показує, які школи дають найкращі базові знання в точних науках для майбутніх інженерів. Для цього у рейтингу враховуємо результати ЗНО з математики, фізики та англійської мови.
У рейтингу враховано тільки ті школи, з яких щонайменше три учні взяли участь у тестуванні з кожного із цих предметів.Розподіл шкіл для сфери IT з топ-100 за регіонами
Школи, що випустили найбільше відмінників
Нижче представлено 10 шкіл з найбільшою кількістю випускників, що склали тестування з трьох предметів і більше із середнім балом 190 і вище. Як бачимо, знову безумовним лідером є Львівський фізико-математичний ліцей-інтернат.
Школи з високою позитивною динамікою в результатах
Нижче представлено двадцять шкіл з найвищою позитивною динамікою в результатах за останні три роки.
Школи з високою негативною динамікою в результатах
Нижче представлено двадцять шкіл з найвищою негативною динамікою в результатах за останні три роки.
Аналітика: Сергій Городецький
Інфографіка: Ігор Яновський